• Savoir - vivre

• Savoir-vivre dla przedszkolaka.

Ucząc dobrych manier, pamiętajmy:

Najpierw pokażmy i nauczmy, a następnie wymagajmy: małe dziecko nie umie jeszcze zachować się w relacjach z innymi ludźmi, dlatego nie złość się, jeśli popełni gafę. Spokojnie wytłumaczmy, jak należy się zachować w takiej sytuacji, pokazując też, jak postępują rodzice, którzy są największym autorytetem dla dziecka, w tym wieku. Możliwe, że tę naukę będzie trzeba powtórzyć kilka razy, aby dziecko stopniowo zapamiętywało określone wzory zachowań.

Najważniejszy jest przykład: upominanie dziecka nic nie da, jeśli zauważy, że rodzic postępuje zupełnie inaczej. Ucząc dziecka dobrych manier, trzeba kierować się konsekwencją.

Ucz szacunku do innych: wyjaśnij, czym jest empatia i tolerancja. Rozwijaj w nim troskę o czyjeś dobro i uczucia, a także zachowanie nie potępiające inności.

Okazuj szacunek dziecku: mały człowiek nie nauczy się szacunku, jeśli sam go nie doświadczy. W nauce dobrych manier równie ważne jest budowanie jego poczucia własnej wartości. Savoir-vivre to nie sztuka bycia uległym. Dziecko ma prawo do innego zdania, do własnych sądów – ważne jest jednak, by umiało je przedstawić w sposób kulturalny.

Zwroty grzecznościowe

Ucząc zwrotów grzecznościowych pamiętaj o:

• Wytrwałości i ciągłych ćwiczeniach, gdyż jest to bardzo żmudny proces.
          • Przypominaniu dziecku słów: PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM, DZIEŃ DOBRY, DO WIDZENIA, DOBRANOC, aby nabrało pewności, że są one ważne i potrzebne w życiu.
          • Stosowaniu gestów przy używaniu zwrotów grzecznościowych – dzięki temu dziecko lepiej zapamięta słowa.
          • Tłumaczeniu dziecku jakie sytuacje wymagają zastosowania zwrotów grzecznościowych.
          • Witaniu i żegnaniu się z dzieckiem, dziękowaniu mu za każdą przysługę, przepraszaniu za błędy, proszeniu o pomoc.
          • Dobrym przykładzie – sam ich używaj wobec innych.

Naucz szacunku dla historii i kultury rodzinnego miasta i kraju. Szacunku do świata przyrody. Pokaż jak ważna w życiu człowieka jest rodzina i wzajemny szacunek. Uświadom, że bycie dobrym i miłym dla innych to nic trudnego.

Bibliografia:

www.eduprzedszkola.pl, p317waw.szkolnastrona.pl, dziecko.trojmiasto.pl