• Z KART HISTORII

•          Historia Miejskiego Przedszkola nr 3 łączy się nierozerwalnie z tradycjami miasta Bochni. Jako instytucja oświatowa służy mieszkańcom tego miasta od 1949 roku. Przedszkole w swojej działalności posiada bogatą historię, z której najważniejsze fakty i ciekawostki w oparciu o materiał archiwalny przytaczamy poniżej.

1949r- Założenie przedszkola przez Kopalnię Soli pod nazwą „Przedszkole Żupy Solnej” przy ul. Planty 10.

1954r – Przeprowadzka dzieci do nowo wybudowanego przedszkola przy ul. Kącik 7. Uroczysty przemarsz przy dźwiękach orkiestry górniczej.

1956r – Oddanie do użytku podwórka przedszkolnego wyposażonego w niezbędny sprzęt. Ogród otoczono kamiennym ogrodzeniem.

1963r – Przeprowadzenie pierwszego remontu – naprawa dachu oraz posadzenie drzew wokół budynku.

1966r – Zmiana nazwy placówki z „Przedszkola Żupy Solnej” na „Przedszkole Kopalni Soli”. W tym też roku wykonano zadaszenie od strony południowej budynku.

1968r – Przejście placówki pod budżet Miejskiej Rady Narodowej .

1972r – Sejm uchwalił Ustawę „Karta Praw i Obowiązków Nauczyciela” w której dokonał zmiany w nazewnictwie kadry pedagogicznej przedszkola: wychowawczyni -na nauczyciela; kierowniczka przedszkola -na dyrektora.

1976r – Upowszechnienie instytucjonalnego wychowania przedszkolnego dla wszystkich dzieci 6-letnich w Polsce-wdrażanie nowego programu wychowawczo-dydaktycznego. W związku z tym nasze przedszkole stało się ośrodkiem metodycznym dla powiatu bocheńskiego, gdzie odbywały się praktyki studenckie, konferencje, szkolenia organizowane przez panią wizytator Marię Cierniak. W tym też roku wykonano asfaltowe boisko na placu przedszkolnym.

1977r – Przekazanie przez Kopalnię Soli przedszkola Wydziałowi Oświaty i Kultury w Bochni.

1991r – Przejście placówki pod Urząd Miasta w Bochni. W tym też roku utworzono oddział dziennego pobytu dzieci niepełnosprawnych, który działał przez okres 3 lat.

2003 r. – Modernizacja kuchni i pomieszczeń socjalnych

2004 r. – Remont dachu

2004 r. - Uroczyste obchody jubileuszu 55 - lecia przedszkola.

2005 r. – Wymiana stolarki okiennej

2006 r. – Modernizacja instalacji elektrycznej

– Wyposażenie ogrodu przedszkola w atestowane sprzęty rekreacyjne dla dzieci

– Produkcja filmu edukacyjnego dla rodziców pt. „Zaspokajanie potrzeb dzieci” nagrodzonego drugim miejscem w Konkursie Wojewódzkim organizowanym przez Małopolskiego Kuratora Oświaty

– Remont ogrodzenia przedszkola

– Odwodnienie budynku i ogrodu, wykonanie kostki brukowej

– Udział przedszkola w projekcie edukacyjnym Kopalni Soli w Bochni „Zagadkowa kopalnia” oraz „Bajkowa Małopolska” organizowanym przez Małopolską Organizację Turystyczną

– Uczestnictwo przedszkola w 760 rocznicy lokacji miasta Bochnia

– Udział przedszkola w spocie reklamującym Bochnię jako solny gród oraz w Telewizyjnym Miasteczku Cyfrowym

– Uczestnictwo przedszkola w otwarciu Hali Widowiskowo – Sportowej miasta Bochni

– Założenie monitoringu wizyjnego w budynku

– Modernizacja szatni przedszkolnej

– Przebudowa klatki schodowej

– Remont łazienek dziecięcych na piętrze

- Remont łazienek dziecięcych na parterze

2019 – Remont sal na parterze

2019 – Jubileusz 70 lecia przedszkola. Zmiana nazwy placówki na Miejskie Przedszkole ”Górniczy Kącik” nr 3 w Bochni

-Remont klatki schodowej

- Budowa boiska sportowego

-Montaż monitoringu obiektu

- Doposażenie ogrodu przedszkolnego

2022 – Montaż klimatyzatorów w salach 3, 4 ,5 latków i kuchni przedszkolnej.

2023 - Montaż nowych zabawek na ogrodzie przedszkolnym.

- Wymiana drewnianego płotka koło huśtawek.

- Malowanie kuchni przedszkolnej.

Funkcję dyrektora pełniły kolejno w latach

1949 – 1956          Zofia Rachwał

1956 – 1961          Irena Kosturkiewicz – Kupczyk

1961 – 1976          Zofia Dziedzic dawniej Rachwał

1976 – 2000          Krystyna Mleczko

2000 – 2002          Beata Olipra

od 2002 - 2018      Urszula Kusiak

od 2018 -              Beata Broszkiewicz

Historia naszego przedszkola sięga 1950 roku. Przedstawiamy pierwsze zdjęcia, jakie zostały umieszczone w kronice placówki. Zapraszamy do ich obejrzenia. Zachęcamy do podzielenia się swoją wiedzą na ich temat. Może ktoś rozpozna na nich siebie lub kogoś znajomego. Może absolwenci naszego przedszkola opowiedzą nam o tym, kim są teraz?

Zapraszamy do ich obejrzenia i przesłanie komentarzy na pocztę naszej placówki.