• Ramowy rozkład dnia

• RAMOWY ROZKŁAD DNIA  - grupa dzieci młodszych ( w wieku 3 i 4 lat)

Podstawa programowa realizowana jest w godzinach 7.30 – 12.30

Bezpłatny czas nauczania, wychowania i opieki realizowany jest w godzinach 7.30 – 12.30

Część I – poranna

6.30 – 8.30

Schodzenie się dzieci. Zajęcia opiekuńcze. Kontakty indywidualne, zabawy integrujące grupę, zabawy samodzielne – stwarzanie sytuacji zabawowych  służących realizacji pomysłów dzieci. Praca indywidualna   o charakterze wyrównawczo – stymulującym. Poranne zabawy ruchowe. Kontakty                z rodzicami.

8.30 – 9.00

Śniadanie – realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania samodzielności, nawyków higienicznych i kulturalnych podczas spożywania posiłku oraz w zakresie dbałości o zdrowie.

9.00 – 9.45

Czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience: mycie rąk, mycie zębów, korzystanie z toalety. Samodzielna zabawa dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela.

Część II – główna

9.45 – 10.30

Zajęcia kierowane z całą grupą w oparciu o założenia podstawy programowej. Zgodnie z tematyką organizowanie zabaw twórczych, ruchowych, stymulujących rozwój dziecka.

Zajęcia religii i języka angielskiego.

10.30 – 11.30

Pobyt na świeżym powietrzu: zabawy swobodne i organizowane, spacery, wycieczki, obserwacje przyrodnicze, zajęcia ruchowe.

Zabawy dowolne.

11.30 – 12.00

Przygotowanie do obiadu. Czynności samoobsługowe w szatni,       higieniczno – porządkowe oraz opiekuńcze w łazience.

Obiad – celebrowanie posiłku.

Część III - poobiednia

12.00 – 13.45

Relaks – odpoczynek dzieci, słuchanie i czytanie bajek, muzyki relaksacyjnej – wyciszenie.

13.45 – 14.30

Przygotowanie do podwieczorku – czynności higieniczne i samoobsługowe.

Podwieczorek – kultura spożywania posiłków.

14.30 – 17.00

Zabawy samodzielne dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela, zabawy rytmiczne , zabawy ze śpiewem. Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych, praca indywidualna z dziećmi, pobyt na świeżym powietrzu. Rozchodzenie się dzieci.

RAMOWY ROZKŁAD DNIA  - grupa dzieci starszych  ( w wieku 5 i 6 lat)

Podstawa programowa realizowana jest w godzinach 6.30 – 16.30

Część I – poranna

6.30 – 8.30

Schodzenie się dzieci. Zabawy dowolne według zainteresowań. Praca         z zespołem lub indywidualna – wspomaganie rozwoju dziecka. Zabawy integrujące grupę. Czynności porządkowe, ćwiczenia poranne . Kontakty    z rodzicami.

8.30 – 9.00

Przygotowanie do śniadania: czynności higieniczne, samoobsługowe, pełnienie dyżurów, wyrabianie nawyków higieniczno – kulturalnych.

Śniadanie.

Część II – główna

9.00 – 10.15

Zajęcia kierowane z całą grupą w oparciu o założenia podstawy  programowej. Zajęcia i zabawy edukacyjne, zabawy dydaktyczne różnego typu realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego. Organizowanie zabaw twórczych, ruchowych, stymulujących rozwój dzieci. Zajęcia religii i języka angielskiego.

10.15 – 11.30

Pobyt na świeżym powietrzu: zabawy swobodne i organizowane, spacery, wycieczki, obserwacje przyrodnicze, zajęcia sportowe, porządkowe. Tworzenie okazji do obserwowania, eksperymentowania, odkrywania, podejmowania zabaw badawczych, konstrukcyjnych. Wspieranie działań twórczych poprzez kontakt ze sztuką, muzyką, literaturą, zabawy dowolne.

11.30 – 12.00

Czynności samoobsługowe w szatni oraz higieniczno – porządkowe.

Obiad – celebrowanie posiłku.

12.00 – 12.30

Relaks, odpoczynek dzieci, słuchanie i czytanie bajek, muzyki relaksacyjnej  - wyciszenie.

Część III - poobiednia

12.30 – 14.00

Zabawy dowolne w sali lub na powietrzu. Ćwiczenia utrwalające wiadomości i umiejętności z zajęć edukacyjnych, zajęcia wyrównawcze, wspieranie rozwoju dzieci poprzez: zabawy dydaktyczne, ćwiczenia mowy, artykulacyjne, oddechowe. Ćwiczenia i zabawy rozwijające percepcję wzrokową, słuchową, sprawność manualną.

14.00 – 14.30

Przygotowanie do podwieczorku – czynności higieniczne i samoobsługowe.

Podwieczorek – kultura spożywania posiłków.

14.30 – 17.00

Zabawy i gry dydaktyczne, stolikowe, praca indywidualna, wyrównawcza. Tworzenie sytuacji rozwijających indywidualne zdolności                             i zainteresowania dzieci. Indywidualne kontakty z rodzicami. Swobodne zabawy w sali lub na podwórku. Rozchodzenie się dzieci.